Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Foto: Tapa muuseumi kogu, http://www.tapamuuseum.ee/?leht=ajalugu/uhingud.

Foto: Tapa muuseumi kogu, http://www.tapamuuseum.ee/?leht=ajalugu/uhingud.

 

Foto: Heiki Koov, september 2010.

 

Mälestustahvel avati 30. mail 1988.

Uus tahvel avati 30. mail 2008 (sõna "Siin" asemel on sõna "Tapal").

 

1908. aasta 30.mail peetud konverentsil sõlmisid Tartu ja Tallinna keelemehed Tapal keelerahu, ületades sellega omavahelised erimeelsused. Sisuliselt astuti esimene samm eesti kirjakeele ühtlustamiseks.

 

Kus toimus konverents?

  • Kindlasti ei toimunud konverents praeguses muusikakooli majas, sest üle 100 aasta tagasi oli sellel kohal mets. Mis aastal siia Tartu Eesti Noorsoo Kasvatuse Seltsi Tapa osakonna koolimaja ehitati? 1924 toimus suur tulekahju, kui peale seda hoone taastati.
  • Konverentsist osavõtnu, keelemees Johannes Voldemar Veski, meenutuste järgi (J. V. Veski. "Mälestuste raamat", Tallinn, 1974) toimusid koosolekud ja ööbimine hotellis "Waldof" (hoone hävines ....), mis asus raudteejaama läheduses. Ta meenutab: "Tapal keelekonverentsi pidades peatusime hotellis ja sealsamas toimusid ka koosolekud. Lõunavaheajal läksime meie Tallinna esindajad linnast välja, pikutasime murul, ajasime juttu ja läksime õhtupooleks jälle kohale."
  • Tapa muuseumi andmetel (http://www.tapamuuseum.ee/?leht=ajalugu/uhingud): ".... konverents toimus endise Sõbra poe Pika tänava poolses hoonetiivas, milles oli tol ajal seltskondliku ühenduse "Harmonie" saal." See hoone lammutati 1969.

 

80 aastat peale konverentsi toimumist paigaldas Tapa Muinsuskaitse Klubi mälestustahvli Tapa raamatukogu (praeguse muusikakooli) seinale. Mälestustahvel valmistati korjanduse käigus kogutud rahast. Katte mälestustahvlilt eemaldas nüüdseks surnud Tapa I. Keskkooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Kalju Kuld (foto "Virumaa Teataja" 22.05.1999).


90 aasta möödumist konverentsist tähistati keelepäevaga Tapa kultuurikojas. Sel korral oli põhiteemaks eesti keele areng ja keeleõpetus muulastele ("Virumaa Teataja" 22.05.1999).


30. mail 2008 tähistati konverentsiga 100 aasta möödumist esimesest konverentsist. Üritus algas uue mälestustahvli avamisega ("Sõnumed" 20.06.2008, lk. 1). Kas see on sama algne tahvel uue tekstiga? Kuna siinses majas konverentsi ei toimunud, siis asendati tahvlil sõna "Siin" sõnaga "Tapal.

Postkaart. Tapa muuseumi kogu.    Postkaart. Tapa muuseumi kogu.

Kes on selle postkaardi väljaandja, tempel on arvatavasti ilutempel?

 

Eesti Posti postkaart koos eritempliga, http://www.post.ee/?id=1702&product_id=7645&c_tpl=1019.

Eesti Posti postkaart koos eritempliga, http://www.post.ee/?id=1702&product_id=7645&c_tpl=1019.


 

Foto: Heiki Koov, jaanuar 2010.

"Tapa vald Eesti kirjakeele häll" - kas see on Tapa valla lause?

 

 

Tänased fotod:

Foto: Heiki Koov, september 2010. Foto: Heiki Koov, september 2010.