Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Siia tuleb jutt nendest monumentidest, mis on seotud Lääne-Virumaaga, aga asuvad teistes maakondades või hoopis kusagil välismaal.

 

Käisin mõni aasta tagasi Peterburis ja püüdsin uurida, kas on veel alles Lääne-Virumaalt pärit kunagise Kirovetsi tehase direktori Karl Otsa mälestustahvel ja kas linnas on tema nimeline tänav. Paraku ei leidnud ma mälestustahvlit ja ka tänavat. Töö nende otsingutega jätkub. Tegelikult võib ka nii olla, et neid kumbagi polegi olnud, sest ajakirjanduses on olnud juttu ainult tahvli ja tänava nime ideest ("Sovetskaja Estonia" 30.12.1987). Siin on ka üks skaneering 1975-ndal aastal välja antud raamatust "Pedja jõgi". Lisasin ka foto Karl Otsast. 

Foto: raamatust "Pedja jõgi", 1975. Foto: Vinni NST arhiiv.

 

Teiseks heaks näiteks on Simunast pärit Gerhard Mayer. Mees oli nimelt laeval "Russalka" mitšmaniks. Tema nimi ja seos laevaga on kenasti kirjas ühel Simuna kalmistul asuval ristiga mälestussambal. Siia ta muidugi maetud ei ole, sest ühtegi hukkunut ju ei leitud. Monumendil on tema nimi ohvitseride osas. 

Foto: Heiki Koov, september 2010.

Foto: Heiki Koov, august 2006. Foto: Heiki Koov, märts 2007.

 

Kolmas näide on jällegi isikunäide. Kadrinas on kaks mälestustahvlid "Estonia" laevakatastroofis hukkunud vallavanemale ja spordijuhile Enne Põllule (http://www.monument.ee/kadrina-vald/kadrina-enno-pollu-koolis ja  http://www.monument.ee/kadrina-vald/kadrina-enno-pollu-spordihoones). Sellele õnnetusele on pühendatud mitmeid monumente, sh ka Kadrinas (http://www.monument.ee/kadrina-vald/kadrina-estonia-katastroof). Monument, kus ka Enno Põllu nime võib leida, asub Stockholmis, ühe teise põhja läinud laeva - "Vasa" - muuseumi kõrvalt.

Foto: Heiki Koov, juuli 2008. Foto: Heiki Koov, juuli 2008.

Samad nimed on ka Tallinnas, Paksu Margareeta juures oleval monumendil:

Foto: Heiki Koov, august 2006.