Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Kaardipakk Lääne-Virumaa hutavamate monumentide fotodegaSuvel 2008 valmis esimene käegakatsutav tulemus – mängukaardid Lääne-Virumaa huvitavamate monumentide fotodega. Vaata näitena ärtusid. Kaartidel endil on nurgad muidugi kumeraks lõigatud.

Kaarte saab tellida siit lingilt (1 kaardipakk = 6 eurot, ei lisandu käibemaksu ega postikulu). Kaardid on Lääne-Virumaal müügil ka kontoritarvete kaupluses Kristallkotkas, Rakvere muuseumis ja mõnedes maakonna suveniiride kauplustes. Tallinnas saab kaarte osta Okupatsioonide muuseumist. Hinnad võivad muidugi teistsugused olla, kui siin küsitav 6 eurot. 

Kaartidel esitatud monumentide tutvustused on samuti väga vajalikud (8lk juttu, eesti keeles pdf ja English pdf). Muidu ei saa ju alati aru, mis monumendiga on tegemist.

 

Mis monumendid


Teatavasti on Lääne-Virumaal monumente ligi 400. Nende hulgast tuli leida 52 (4 masti, igas 13 kaarti) õnnelikku, mida kaartidel esitada. Valiku tegemisel lähtusin põhiliselt kolmest momendist: huvitav lugu, hea valdkonna esindaja ja kaarte oleks põnev vaadata (ning lisamaterjali lugeda) ka välismaalastel.

Jagasin monumendid mastide lõikes teemadesse:

  • potid - varia ehk igasugused põhjused
  • ristid - Vabadussõda ja nõukogude rezhiimist põhjustatud kannatused
  • ruutud - nn punamonumendid
  • ärtud - isikud


Ära otsi ühe masti piires mingit monumentide tähtsuse järjekorda – kui kaardimänguks läheb, siis on näiteks äss (A) küll kõvem tegelane kui kuningas (K), emand (Q) või soldat (J), aga monumente ei saa nii järjestada.

Kui olin kaardivaliku teinud ja hakkasin neid Lääne-Virumaa kaardile sättima, siis minu suureks üllatuseks sattus valikusse monumente peaaegu tervelt Lääne-Virumaalt.

Olulisemad tulemused


Kuigi ettevalmistus- ja trükitööd olid päris kulukad (ca 42 000 krooni), võin siiski rahulolevalt kinnitada, et sain valmis väga hea asjaga:

  1. Mind ennast võetakse nüüd koduloouurijate, muuseumide, arhiivide jms seltskonna poolt palju tõsisemalt. Muidu ma ikka rääkisin, kuidas midagi virtuaalset hakkab tulema. Kuna mind keegi ei tundnud, siis on ju täiesti loomulik, et algul suhtutakse sinusse veidi umbusklikult. Kui aga esimene suurem saavutus oli ette näidata, siis nähti, et ma tõepoolest tegelen monumentide uurimisega.
  2. Minu arvates on tegemist väga hea maakonna tutvustajaga (kuigi pean kahjuks tõdema, et selliselt ei ole kaardipakk veel kasutust leidnud). Monumendid on hea võimalus näidata, kui rikas võib üks väike koht olla huvitavate sündmuste-inimeste poolest. Kaardipakk on just selline hea ja tagasihoidlik kingitus, mis valmistab heameelt teistes maakondades või välismaal elavatele sugulastele, sõpradele, tuttavatele. Väikest kingitust teistele kinkimiseks vajavad ka asutuste ja firmade juhid, kes suhtlevad välismaa (sõprus)organisatsioonidega või ajavad äriasju.
  3. Esimene punkt viitab sellele, et ma kaardipakkide ca 1100 tiraažist umbes poole jagan kingitustena laiali. Teine punkt viitab selle, et pooled kaardipakid ma loodan ära müüa ja nii vähemalt kaartide tegemiseks kulutatud raha tagasi saada.

 

Ajakirjanduses