Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Muidugi ma soovin, et siin oleksid esindatud kõik Eestis asuvad (ka siin asunud) monumendid ja ka mujal maailmas asuvad Eestiga seotud monumendid. Nii suurt uurimistööd hobikorras ära ei tee. Kui mõelda, et Lääne-Virumaal on ca 450 monumenti, siis kas terves Eestis võib neid olla ca 6000-7000 ja välismaal veel näiteks 100 tk?

Kas leiad endas huvi või tead kedagi, kes tahab uurida (või on juba uurinud) monumente, siis anna mullegi endast/temast teada (Heiki Koov, 56496271, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.).

Mõned mõtted:  

1. Üleriigiline monumentide e-kataloog tooks välja huvitavad seosed monumentide vahel. Nii saaksime näiteks teada, kellele ja kuhu on monumente püstitatud. Kui tuntud kirjanikele on palju monumente, siis mitu monumenti võib olla ka teistele tegelastele, näiteks loodusteadlane Jakob Kentsile:

2. Või eriti huvitav näide: ühest suurest kivist http://www.monument.ee/jarva/albu-vald/seidla-ausammaste-kivi on valmistatud mitu suurt monumenti:

3. 24. augustil 2012 pildistasin mitmed Keila valla (nüüd osa Lääne-Harju vallast) territooriumil asuvatest monumentidest:

4. Ma külastasin 2012. aastal skulptor Endel Taniloo stuudiot. Vaatasime koos Tartus mitmeid tema tehtud monumente ja külastasin tema kodu. Koostöös Endli poja Urmas Tanilooga panime kokku loendi Endli valmistatud monumentidest http://www.monument.ee/tartu/tartu-linn/endel-taniloo-monumendid.

5. Ida-Virumaal uurib monumente Mait Sepp (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.). Ta on koostanud esialgse monumentide nimekirja (ida-viru-monumendid.xls) ja ootab kõikidelt selle täiendamist. Kindlasti teatage talle ka seda, kui te olete juba ise jõudnud mõnda monumenti uurida või teate, kust vajalikku infot leida.

6. http://www.monument.ee/jarvamaa/jarva-jaani-vald/jarva-jaani-monumendid.pdf lehel on põhjalik uurimus Järva-Jaani valla mälestuskividest.  

7. Lisasin siia mõned näited Haapsalu monumentidest: http://www.monument.ee/laane/haapsalu-linn. Teadlikult ma midagi otsinud ei ole. Lihtsalt linnas jalutades klõpsitud fotod.