Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Foto: Heiki Koov, august 2010.

Arvatavasti on paljud Tallinn-Narva maaneteel sõitjad märganud tee ääres väikest mälestuskivi. See on pühendatud Hans Winnalile, 1920-ndate aastate Eesti suurimale automüüjale, kes kogemata ise siin õnnetuse põhjustas ja kohapeal surma sai.

Väga põhjaliku kirjutise Hans Winnalist ja tema autoäridest, ka mõned vanad fotod leiab veebilehelt http://eag.vanatehnika.ee/ewesindused.html#winnal. Saade "Ajavaod" https://arhiiv.err.ee/video/vaata/ajavaod-arimehed-autokuningas-hans-vinnal 

Raamatus "Tamsalu" (Maalehe Raamat, 2007) on lk. 63 selline lõik: "Ferdinand Olup oli ka esimene taksoomanik Tamsalus. Kui Eesti autokuningas K. Vinnal sõitis enda Narva maanteel surnuks, ostis F. Olup selle auto, tegi korda ja sõitis taksot."

Sama maantee ääres, Aaspere ja Haljala vahel, on teinegi mälestuskivi - liiklusõnnetuses hukkunud liiklusinspektorile Valdek Arualale (http://www.monument.ee/haljala-vald/sauste-valdek-arula).

Mõned näited liikluses hukkunutest ja neile pühendatud mälestusmärkidest: 

  • 12.07.2005 - ülevaade Viitnal juhtunud autoõnnetusest, kus hukkus kolm BMW-s sõitnut. Fotod. 
  • 20.10.2007 - pikem ülevaade teede ääres asuvatest liikluses hukkunutele pühendatud mälestusmärkidest ja liikluses hukkunute statistikast. 
  • 24.07.2008 - täna 100 aastat tagasi juhtus Eestis esimene surmaga lõppenud autoõnnestus. Tallinna kesklinnas Jaani kiriku lähistel sõitis kivitööstur Einberg otsa 75aastasele Villem Kullerile. Õnnetuse ohver suri järgmisel päeval. Hinnanguliselt on autoõnnetustes surma saanud 10 000 inimest. 

Foto: Heiki Koov, juuli 2016.   Foto: Heiki Koov, juuli 2016.
Hans Winnali (Vinnali) matmiskoht Tallinnas Rahumäe kalmistul. 

Tänased fotod:

Foto: Heiki Koov, august 2010.  Foto: Heiki Koov, august 2010.

Foto: Heiki Koov, august 2010.  Foto: Heiki Koov, august 2010.

Foto: Heiki Koov, august 2010.