Mälestustahvel Rakvere Gümnaasiumis õppinud soomepoistele avati 1. veebruaril 2010.
Tahvel asub kooli peasissekäigu juures koridoris. Tahvli autor on kooli vilistlane Joel Petrov, teksti koostas kooli vilistlane ja õpetaja Heli Kirsi.
Tahvli saamisloost, avamisest (ka fotod), konverentsist ja soomepoistest (Teises maailmasõjas Soomes sõdinud eestlastest jalaväerügemendi JR200 sõdurid) on juttu artiklites:
- 30.09.2008 - Rakveres avati rändnäitus "Üks soomepoiss", mis kirjeldab soomepoisi Vello Salo elu. Rakvere gümnaasiumi ajalooõpetajal Heli Kirsil on kavatsus välja selgitada kooli vilistlaste ja õpetajate hulgast need, kes soomepoistena Eesti vabaduse eest võitlesid. Tänaseks on teada 38 nime, paljud neist on surnud. Õpetajatest on teada Ado Pajo ja Lembit Roosma. Kavatsus on hiljemalt gümnaasiumi 100 aasta juubeli ajal (aastal 2012) avada mälestustahvel. Fotod näituse avamiselt.
- 26.01.2010 - mälestustahvli avamise eelteade:
- Avamine toimub 1. veebruaril.
- Samas toimub ka konverents teemal "Tartu rahu 90 ja soomepoisid", mille peaettekande teeb ajaloolane Mart Laar.
- Rakvere gümnaasiumi soomepoistest annab konverentsil ülevaate ajalooõpetaja ja kooli vilistlane Heli Kirsi.
- Sõnavõtuga "Miks mindi Soome, milline oli isamaaline kasvatus Rakvere gümnaasiumis ja soomepoiste saatusest" esineb 1946. aastal kooli lõpetanud Heinrich Schneider, riigikohtu õigusnõunik ja soomepoiss.
- Soome ja Eesti relvavendlusest kõneleb Soome suursaatkonna esindaja.
- Koolile mälestustahvli kinkimise idee sünniloost kõneleb gümnaasiumi 90. lennu nimel Joanna Innos.
- Pärast konverentsi avatakse mälestustahvel.
- Kutsed konverentsist ja mälestustahvli avamisest osavõtuks on saadetud ka Eesti vabariigi ja Soome vabariigi presidendile.
- 30.01.2010 - ülevaade soomepoiste saatusest. Ülevaade ka tahvli avamisest (lisaks 26.01.2010 ajalehes avaldatud infole):
- Konverents algab kell 11.
- Esinevad külalised Rakvere linnavalitusest.
- Isamaalisi laule esitab Rakvere gümnaasiumi segakoor Linda Gordejevi juhatusel.
- Mälestustahvli õnnistab vilistlane Kaido Soom.
- Kaastegev on gümnaasiumi teatriansambel Aili Teedla juhendamisel.
- Gümnaasium ootab külla kõiki soomepoisse lähedalt ja kaugelt. Teretulnud on soomepoiste lesed, kunagised klassi- ja kooliõed ning kõik, kes peavad oluliseks nende väärikate meeste ettevõtlikkust ja aateid.
- 2.02.2010 ja ajalehe veebiversioonis https://virumaateataja.postimees.ee/219198/kooli-soomepoisse-meenutab-seinaplaat - kokkuvõte konverentsist ja mälestustahvli avamisest:
- Gümnaasiumi direktor Aivar Part ütles konverentsil, et on omamoodi sümboolne, et soomepoiste mälestustahvli kinkis koolile annetusena esimene taas vabaks saanud Eestis sündinud lend Rakvere gümnaasiumi lõpetajaid (2009. aasta lõpetajad). Vabadussõjas langenud õpilaste tahvli jaoks annetas 1929. aasta lõpetajad.
- Lühikokkuvõte konverentsil peetud kõnedest.
- Soome kaitseatašee abi Ari Harjula ütles, et soomlased on soomepoistele tänulikud nende eneseohverduse ja ennastsalgavuse eest.
- Rakvere linnapea Rannar Vassiljev tänas kõiki asjaosalisi.
- Foto mälestustahvli avamiselt.
- 6.02.2010 - lühike teade ajaloolisest tähtpäevast - Tartu rahulepingu sõlmimise 90. aastapäeva tähistati Rakvere gümnaasiumis soomepoiste mälestustahvli jäädvustamisega.
Mälestustahvli avamise fotode autor on Peep Pillak.
Mälestustahvlilt eemaldavad katte kooli direktor Aivar Part, 90. lennu vilistlased Joanna Innos ja Kertti Lehtmets ning 27. lennu vilistlane, soomepoiss Heinrich Schneider.
Ajaloolane Mart Laar, ajalooõpetaja ja mälestustahvli idee ning teksti autor Heli Kirsi ja kooli direktor Aivar Part.
10. klassi õpilane Ringo Ramul, ajalooõpetaja Heli Kirsi, 90. lennu vilistlane Joanna Innos - koolile 90. lennu poolt mälestustahvli kinkimise idee autor.
Soomepoiste Sõjaveteranide Eesti Ühenduse juht ja Soomepoiste Meeskoori dirigent Uno Järvela, ajalooõpetaja Heli Kirsi, 90. lennu vilistlane Joanna Innos, soomepoiste Lääne-Virumaa ühenduse esimees Hans Leuska.
Hilisemad fotod