Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Lääne-Virumaa kohad

Pooleli! Aita artiklit täiendada!

 Foto: Heiki Koov, aprill 2007.

Rakvere Vallimäel avati tarva skulptuur 15. juunil 2002, Rakverele linnaõiguste saamise 700. aastapäeva puhul.  

Taani kuningas Erik VI Menved andis 12. juunil 1302 linnuse jalamile tekkinud Wesenbergile (praegusele Rakverele) privileegid - Lübecki õiguse.   

Mõõdud: 9 meetrit pikk, 6,5 meetrit kõrge ja 7 tonni raske, maksumus ca 1,5 miljonit krooni. 

Idee: Rakvere linnakunstnik Priit Verlin, 1999. 

Tarva alusel on annetajate nimed, Rakvere linna vapp ja Rakvere lühiajalugu eesti, rootsi, saksa, taani, poola ja vene keeles. 

Skulptor: Tauno Kangro. 

Kes tegi monumendi aluse?

Joosep, Jaagup ja Heiki Koovi loodud "Tarva laul" - https://www.youtube.com/watch?v=Nmn3HSLsLpY  

Fotod Tauno Kangro skulptuuristuudiost. Kes on fotode autor?

Siia tuleb tarvas

Siia tuleb tarvas. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Siia tuleb tarvas. Tauno Kangro skulptuuristuudio

 

 Tarva mudelid

Tarva mudelid. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva mudelid. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva mudelid. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva mudelid. Tauno Kangro skulptuuristuudio

 

Tarva tegemine

Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva valmistamine. Tauno Kangro skulptuuristuudio  

 

Tarva transport

Tarva transport. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva transport. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva transport. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva transport. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva transport. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva transport. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva transport. Tauno Kangro skulptuuristuudio

 

 Avamisüritus

Tarva avamisüritus. Tauno Kangro skulptuuristuudio  Tarva avamisüritus. Tauno Kangro skulptuuristuudio

Tarva avamisüritus. Tauno Kangro skulptuuristuudio

 

Tööstusdisainilahenduse tunnistus

Tööstusdisainilahenduse tunnistus.  Tööstusdisainilahenduse tunnistus.

 Meened

Meened. Foto: Heiki Koov  Meened. Foto: Heiki Koov

Meened. Foto: Heiki Koov  Tarva õlu. Tauno Kangro skulptuuristuudio

 

Kui on tegemist Lääne-Virumaal toimuva ürituse reklaamiga, siis on sageli monumendi fotot kujunduselemendina kasutatud. Ka mõnede spordiüritustega seoses. Kahjuks ka lõhkujate, sodijate jt vandaalidega seoses tuleb jälle ja jälle tarvast rääkida-kirjutada. Ajaleheartiklid saab jagada mitmesse gruppi (kuigi gruppide piirid ei ole sageli päris selged):

 1. Tarva monumendi ideest ja vajadusest.
 2. Monumendi tegemisest.
 3. Raha kogumisest.
 4. Kohale toomisest.
 5. Avamisest.
 6. Monumendi kasutamisest (reklaamid, nimelised tooted).
 7. Naljad, karikatuurid.
 8. Muinsuskaitsega seonduv.
 9. Pingid, valgustus ...
 10. Mujal tarva või looma monumendid. 
 11. Igasugu muud teemad.

 

Artiklid ajalehest "Virumaa Teataja":  

26.01.2000 - Rakvere linnakunstnik Priit Verlin on pakkunud välja idee püstitada Vallimäe otsa pronksist üleelusuurune tarva skulptuur. Kavas on monument avada järgmisel aastal, kui tähistatakse Tarvanpää esmamainimise 775. aastapäeva. Linnavalitsus korraldab tarva kuju kavandite konkursi. Kuju tuleb pronksist ja 2,5 korda elusuurusest suurem. Lisaks valgustatakse linnus ja ehitatakse trepid Rakvere vallamaja eest linnuse juurde. Monumendi saamisel loodetakse annetustele. Tarva jalamile raiutakse Rakvere ajalugu. Tarvas on ürgne Rakvere linna sümbol. Arvatakse, et linn sai nime tarva pea järgi, sest kasvas nagu ajaks loom oma sarved ümber Vallimäe. Skulptuur tehakse jooniste järgi, sest viimane tarvas oli 1850. aastal Poolas maha lastud.  

....2000??? - Tauno Kangro lõpetas tarva kuju kipsi modelleerimise. Idee autor Priit Verlin teatab, et kuju tuleb algselt planeeritust suurem ja kallim. Eesti suurima pronksskulptuuri pikkus koos sarvedega ulatub seitsme meetrini, kõrgus on kolm ja pool meetrit. Tarvast saab näha Laagri Maksimarketi taga olevas Ars-Monumentaali valutöökoja kuuri all. Kui algul planeeriti hakkama saada 500.000 krooniga, siis nüüd on selge, et hind tõuseb tunduvalt. Hetkel on kogutud natuke üle 200.000 krooni. Rahaga toetajad saavad osta toetuskaardi. Raha laekub ka Haljala õlletehase Tarva õlle müügist. Tarva-projekti on toetanud ka Erki Nool ja Indrek Pertelson. Kõigi toetajate nimed graveeritakse skulptuuri jalamile.

25.05.2000 - Rakvere Lihakombinaat toetab Tarva skulptuuri 20.000 krooniga. 10.000 krooni on andnud Rakvere Piiritustehas. Toetuskaardid tulevad müüki selle nädala lõpus. Müüki on tulemas Tarva nime kandvad tooted. 

6.06.2000 - müügile tulid tarva-toetuse kaardid. 226 krooni eest saab nime plaanitava kuju jalamaile. See on ka hea kingitus koolilõpetajatele. Kaarte müüakse mitmes kohas, näiteks kaupluste joogiosakondades, Wesenberghi hotellis. Laupäeval jagati postkastidesse reklaamtrükis. Hetkel on eeldatav tarva kuju maksumus 400.000 krooni. Kui ostetakse paar tuhat toetuskaarti, siis on hästi. 

8.06.2000 - intervjuu skulptor Tauno Kangroga. Juttu on Tallinnasse kavandatavast Kalevipoja monumendist, tarva ja teistest skulptori tegemisest jm. Fotol teeb Tauno Kangro 1,5 meetrist tarva vahemudelit

20.07.2000 - teade Tarva õlle edukast müügist. Siin on ka foto Priit Verlinist koos õllepudelitega. Jaanipäeva paiku müügile tulnud õllet on ostetud ca 41.000 pudelit ehk mõne nädalaga on monumendifondi kogunenud ligi 100.000 krooni. Kuju valmistamiseks läheb aga vaja 400.000 krooni. See summa loodetakse kokku saada järgmiseks kevadeks. Idee autori Priit Verlini sõnul tuleb monument igal juhul, pronkski on juba ostetud. Mida rohkem raha laekub, seda kiiremini hakatakse tarva kuju tegema. Õlletehase müügijuhi sõnul jätkatakse heleda pilsner-tüüpi õlle tegemist ka edaspidi (peale kuju valmimist). Poes maksab pudel õlut ca 8 krooni. Kavas on müügile tuua ka teisi tooteid: Tarva grillvorstid, müügil juba on toetuskaardid. 

15.08.2000 - eelteade homme Rakveres Lai tänav 1 avatavast Tauno Kangro näitusest "Tarvas ja muud loomad". Näha saab ka 1,5 meetrist pronksist tarva vahemudelit, mille põhjal tehakse suur tarva kuju. 

19.08.2000 - skulptor Kangro ehitab tarva pärast uue maja, sest praeguses Tallinna vanalinna ateljees ei ole võimalik nii suurt asja teha. Kavas on tarvas avada järgmise aasta jaanipäeval. Artiklis on juttu Kangro loomingu näitusest Rakveres. Siin olid esindatud ka tarva vahemudelid. Artiklis on ka foto Kangrost koos Tarva mudeliga ja Tarva õllega. 

2.12.2000 - tarva kuju idee autor Priit Verlin ja Virumaa Teataja ajakirjanik Aarne Mäe käivad vaatamas tarva valmimist. Verlin filmib külaskäiku. Kuju hakkab juba õigeid mõõtmeid võtma. Sellest tuleb Eesti suurim pronksist kuju. Kangro jutustab kuju tegemise nüansse. Foto allkirjas usub Kangro, et tarva pronksmunad lüüakse Vallimäel turistide poolt kiiresti läikima (külastajaid on palju ja kõik katsuvad).   

8.02.2001 - soomlased korjavad monumendi jaoks raha. Kuju hind on üle poole miljoni krooni. 

6.04.2001 - soomlastelt kogutakse raha: eraisikud annetavad 100, organisatsioonid 300 ja vallad 1000 marka. Korjanduse kulud on 22%. 

14.04.2001 - konkurss "Tarvas kui Rakvere linna sümbol". Konkursi eesmärk on mõtestada loovalt ja julgelt tarvast kui Rakvere linna sümbolit. Tulemusena laieneks linna omatulutoodete valik, mis ühtlasi tutvustaks ja tõstaks Rakvere turismiväärtust. Auhinnafond on 20.000 krooni, konkursi lõpp on veebruaris 2002. 

4.05.2001 - järgmiseks suveks (linna 700. aastapäev) Rakvere Vallimäele planeeritav tarvase eelarve ulatub üle miljoni krooni. Vaatamata algselt planeeritule mitmekordsele maksumuse tõusule ollakse üksmeeles, et alustatud tööd ei saa pooleli jätta. Ettevõtmist kureerivad Rakvere linnapea Matti Jõe ja linnakunstnik Priit Verlin. Kogutud on 200.000 krooni. Juttu on raha kogumisest. Linnapea sõnul võidakse aasta teisel poolel tõsta toetuskaardi hinda 700 kroonini. Raha kogutakse ka Soomes, Saksamaal ja Rootsis. Linnapea loodab vähemalt poole vajaminevast summast koguda välismaalt. Esialgu linn rahaga ei toeta. Fotol on Tauno Kangro tarva kuju modelleerimas. 

18.05.2001 - intervjuu Rakvere ettevõtja Oleg Grossiga. Põhiteemadeks on probleemid monumendi tarbeks raha kogumisega (vahepeal kallines monumendi valmistamine üle kahe korra) ja tarva monumendi (tulevasest ajaloolisest) tähtsusest Rakverele. 

23.05.2001 - käesoleval nädalal avatakse loodetavalt Tarva-nimeline tänav, mis ühendab Vallikraavi tänavat läbi teedevalitsuse hoovi kevade tänava ja ringteega. Tänava nime otsustab linna volikogu. 

1.06.2001 - Rakveres avati liikluseks uus tänav, mis loodetavalt hakkab kandma Tarva nime. Tänav ühendab Vallikraavi tänavat Kevade tänava ja ringteega, pikkus kolmveerand kilomeetrit. Tänava algusesse peaks kunagi tulema turismi- ja infokeskus. Tänava alguse lähedalt ehitatakse Vallimäele trepp

5.06.2001 - Tarva monumendi tähtsusest Rakvere linna tutvustamisel (välis)turistidele. Miljon on suur raha, aga monumenti on ka väga vaja. Vaja on monument valmis teha. Kui tahame teha kõigile sobivat monumenti, siis see jääbki tegemata. 

8.06.2001 - Rakvere linnavalitsus sõlmis mitmed uued lepingud firmadega, kes hakkavad tootma-müüma Tarva-nimelisi tooteid (Viru Leib - leib, Viru-Joogid - kali, Võhu Vein - sõstra-arooniavein). Üle 300 firmale on saadetud pakkumine osaleda toodete projektis. Rakvere linnavalitsus esitas patendiametisse taotluse Tarva-nimelise kaubamärgi registreerimiseks. Hetkel on kogutud 252.670 krooni. Fotol on firmade esindajatega lepingute allkirjastamine.

17.07.2001 - Hollandi väikelinn Zelhem mõtles välja linna jaoks legendi ja sümboli isepäisest nõiast. Rakverele sobib tarvas sümboliks. Mõttearendus kuidas linna juubel edukalt läbi viia. 

9.08.2001 - foto Võhu veinidest, sh Tarva veinist.

9.08.2001 - intervjuu Viru Leiva Tapa leivatehase juhataja Urmas Nurgaga. Nimetatud firma valmistab kahte Tarva-nimelist leiba. Artiklis neid leibu ja nende müügiplaane tutvustataksegi. 

10.08.2001 - foto ja lühike jutt Tarva peenleivast (600-grammine peenleib, viilutatud, ilma köömneteta, hind 8-9 krooni).  

10.08.2001 - foto ja lühike jutt Tarva rukkileivast (600-grammine rukkitäisterajahust ja rukkiroovjahust, viilutatud, hind 8-9 krooni). 15 senti läheb Tarva monumendile. 

23.08.2001 - homme korraldatakse Tarva projektiga seotud toodete esitlus. Tarva monument on kavas avada järgmine aasta 15. juunil. Raha kogumisest, toetuskaartidest, Tarva-nimelistest toodetest. 

28.08.2001 - ülevaade laekunud annetustest ja Tarva nimelistest toodetest: Võhus pruulitakse mustsõstraveini, OG Elektra grillvorstid, Viru Pagari rukki- ja peenleib, Viru Joogid magus kaljajook, Viru Õlu õlu. Kuju hinnaks kujuneb 1,2 miljonit krooni, millest kogutud on 500.000. 

17.10.2001 - monumendi jaoks annetajate nimed pannakse internetti. 

3.11.2001 - Tarva kuju jaoks kogutavast rahast tahetakse korda teha kogu Vallimägi (trepid monumendi juurde, valgustus, vajadusel parklad). Artiklis on põhjalikult tutvustatud tarva kuju valmimise tehnilisi nüansse. Tänaseks on raha kogutud 450.000 krooni. Fotol ARS Monumentaali skulptuurivalaja Vello Kümnik

5.01.2002 - ajalehe huumorileheküljel on eelmise aasta kokkuvõte. "Aasta haigu" teemas on lause: "Hullulehmatõbi tarvast ei murra."

19.01.2002 - kokkuvõte möödunud aasta kultuurisündmustest. Rakvere linna 700. sünnipäeva pidustused toimuvad käesoleval aastal 8.-16. juunini. Ürituse keskseks sündmuseks on tarva kuju avamine. Avapidustuste lavastaja on teenekas tantsujuht Maie Orav, kes loodab kõigi taidlejate elavat osavõttu. 

20.01.2002 - uutel maakonda tutvustavatel postkaartidel on ühel neist kujutatud tarva monumenti. 

9.02.2002 - Karivärava küla elanikud on otsustanud annetada tarva fondi. Kartus on, et võib-olla 10-15 aasta pärast polegi Eestimaal enam ühtegi pulli, olgu siis vähemalt monument. Tulevasele monumendile on ohuks metallivargad. 

12.02.2002 - juba valmivad sulatusahjus tarva pronksist küljeluud ja seljatükid. Iga vana pronksist ese ümbersulatamiseks ei sobi, küll aga on Lenini pronksist pead ja bareljeefid. Mõni neist ootabki Kangro töökojas ümbervalamist. 

12.02.2002 - sellel nädalal moodustas Rakvere linnavalitsus juubelipidustuste komisjoni, kes pani paberile ürituste põhiplaani. Muude tegemiste hulgas on 12. juunil Rakvere linnaõiguste saamist meenutava mälestustahvli avamine linnavalitsuse hoonel, 14. juunil küüditatute mälestusmiiting Okaskrooni juures ja 15. juunil tarva monumendi avamine. Juttu on ka valmiva tarva kuju mõõtmetest ja raha kogumisest. Seejuures Tarva fond jääb tegutsema ka peale tarva monumendi valmimist.  Artikli juures on tarvaga ürituste logo. 

13.02.2002 - kokkuvõte Tarva meene konkursist. Võitjaks osutus keraamik Mare Vichmann Tallinnast, kelle tehtud komplekt oli suveniirina heal kunstilisel tasemel ja sellel on ka tarbimisväärtust. Komplekt koosneb kruusist, sarvest ja peekrist, mida kaunistavad ürgveise siluetid. Artiklis on ka ülevaade teistest võistlusel osalenud töödest. 

27.02.2002 - artiklis "Tarvas versus nihil" (nihil = ladina keeles eimiski) on juttu aina süvenevast kiirustamisest ja pealiskaudsusest, tarva monumendi väärtusest. 

5.04.2002 - valmiva Tarva skulptuuri toetajate nimekiri. Enne 1. maid 2002 annetanute nimed raiutakse skulptuuri alusesse. 

12.04.2002 - aega monumendi avamiseks on vähe jäänud, aga päris palju raha on veel puudu. Rakverlased on vähe annetanud. 

16.04.2002 - tarva monumendi idee autor Priit Verlin loetleb üle maailma asuvaid monumente, mis sealsed kohad kuulsaks ja turiste ligimeelitavaks muudavad. Ka Eestisse püstitatakse pidevalt monumente. Artikli mõte on teadvustada tarva olulisust Rakvere (Rootsis paremini tuntud Wesenbergi nime all) jaoks. Priit Verlin lubab homme osta oma poistele Tarva toetuskaardid. 

19.04.2002 - karikatuur poliitikutest tarva pärast tülitsemas. 

Virumaa Teataja, 19.04.2002

27.04.2002 - ootamatul tekkinud probleemidest muinsuskaitsjatega - tava kuju püstitamiseks on vaja täiendav luba. Treppide, teede ja tarva kuju vundamendi jaoks on load olemas. Rahast ka: kogutud on 750.000 krooni, millest ainult 30.000-40.000 on Rakvere inimeste raha! Fotol on Tauno Kangro valmiva tarva turjal. 

27.04.2002 - Rakvere korvpalliklubi logol on tarvas. 

Virumaa Teataja, 27.04.2002

2.05.2002 - ajalehe juhtkirjaks on "Küll me temaga ära harjume". Artiklis on lühidalt juttu praegustest probleemidest monumendi püstitamisel. 

2.05.2002 - intervjuu skulptor Tõnu Maarandiga. Artikli põhisõnum, et küll ajapikku tarvaga ära harjutakse. 

2.05.2003 - miks kujunes tarva pronksskulptuuri maksumuseks 1,2 miljonit krooni. Hetkel on kogutud 800.000 krooni. Vajalike lisatööde maksumused. Tarva alus maksab 164.775 krooni. 

3.05.2002 - ülevaade skulptuuri maksumuse kujunemisest ja lepingutest. 

8.05.2002 - probleemidest tarva püstitamisel: muinsuskaitsenõukogu ei taha tarva kujule luba anda, sest see varjab vaate Vallimäele. Vaja on teha ka proovikaevamised, et välja selgitada, kas tulevase monumendi asukohas on midagi väärtuslikku. Kui kuju ei tule, siis sellest tuleb suur skandaal. 

11.05.2002 - Muinsuskaitseameti peadirektor kirjeldab tekkinud probleemi Tarva monumendi püstitamiseks vajalikest lubadest. Rakvere linnavalitus on mitmed vajalikud paberid jätnud esitamata ja nii ei saa ka muinsuskaitsjad lõplike otsuseid teha. 

15.05.2002 - peale põhjalikku arutelu otsustas Muinsuskaitse Nõukogu anda soovituse Tarva püstitamiseks. Monumendi tulevases asukohas tehtud väljakaevamistel ei leitud midagi väärtuslikku, mis takistaks kuju püstitamist. 

16.05.2002 - intervjuu Tarvanpää Seltsi uue esimehe Liis Otstaveliga. Fotol näitab Liis kohta, kuhu tuleb tarva monument. 

18.05.2002 - foto piisonist, kes vaatab, mis jama on tarvaga. 

Virumaa Teataja, 18.05.2002

21.05.2002 - ülevaade monumendi tulevases asukohas toimunud väljakaevamistest: tõenäoliselt oli sellel kohal Liivi sõja aegse bastioni jäänused. Pinnast on rikutud ja segi paisatud Teise maailmasõja aegsete laskepesade tõttu. Arheoloogilised väljakaevamised on lõppenud ja muinsuskaitselt on olemas luba Tarva kujuga seotud tööde jätkamiseks. 

5.06.2002 - Rakvere 700 juubelipidustuste reklaam.

Virumaa Teataja, 5.06.2002

6.06.2002 - ilmus Rakvere juubelipostmark "700 aastat linnaõigust Rakveres". Margil on Rakvere rae tunnuskiri, uus linna vapp ja ka tarva pea kujutisega vana vapp.

6.06.2002 - karikatuur tarvast.

Virumaa Teataja, 6.06.2002

8.06.2002 - naljaartikkel, kus agent 007 süüdistab Rakveret plagiaadis ("Rakvere 700" on liiga sarnane agent 007 logole). 

11.06.2002 - Rakvere linna 700. juubelipidustuste ajakava. Tarva avamine toimub 15. juunil kell 15.00.

12.06.2002 - mitu fotot ja lühidalt juttu tarva transpordist Rakverre. 

12.06.2002 - täna kell 10 tõstetakse Pekkaniska kraanaga tarvas Vallimäele valatud postamendile. Rakvere toodi tarvas eile kelle seitsme ajal. Tee ääres oli vaatamas palju inimesi. Laupäeval kell 15 avab monumendi Eesti vabariigi president Arnold Rüütel. Annetusi tarva monumendile on laekunud Soomest (palju annetajaid rakvere sõpruslinnadest Lapuast ja Lappeenrantast), Rootsist (Sigtunast) ja ka Saksamaalt (Lütjenburgist). Annetanud on Soome välisminister Erkki Tuomioja, endised presidendid Mauno Koivisto ja Martti Ahtisaari, Lääne-Virust pärit Kanada väliseestlased. Kuju rahastamiseks käivitati Tarva fond, kuhu on laekunud üle 800.000 krooni. Fond tegutseb edasi, mille abil püütakse korrastada Vallimäge ja linnust. Lisaks skulptuurile ehitatakse juurdepääsuteed, trepid, parklad. Artiklis on tutvustatud ka muid olulisi sündmusi linna 700. aastapäeva tähistamisel. Fotol jagab Tauno Kangro Tarva logoga särgis Tarva veini klaasidesse Laagri Maksimarketi ees (lähedal asub töökoda, kus tarvas valmistati), enne tarva Rakvere poole teele asumist. 

13.06.2002 - foto kraanaga tarva kohale tõstmisest.

Virumaa Teataja, 13.06.2002 

13.06.2002 - karikatuur tarvast. Tõenäoliselt on sõnum selles, et linna juubel on tulekul, aga majad linnas on korrast ära. 

Virumaa Teataja, 13.06.2002

14.06.2002 - intervjuu ja foto tartlastega, kes on tulnud tarvast vaatama.  

14.06.2002 - Liviko soovitab Tarva-kokteile (retseptid). Liviko tõi Rakvere 700. aastapäevaks turule Tarva palsami. 

15.06.2002 - täna kell 15 on Tauno Kangro loodud 9 meetri pikkuse ja 6,5 meetri kõrguse ja 7 tonni kaaluva pronksist tarva kuju avamine. Tõenäoliselt osaleb avamisel vabariigi president Arnold Rüütel. 

15.06.2002 - fotod tarva kohale toomisest ja alusele tõstmisest.

15.06.2002 - foto tarva monumendi avamisürituse peaproovist.

Virumaa Teataja, 15.06.2002 

18.06.2002 - vabariigi presidendi Arnold Rüütli kõne monumendi avamisel.  

18.06.2002 - ülevaade monumendi avamisest: osales umbes 10.000 inimest, Vallimäe nõlvad olid inimesi täis (foto), skulptuuri õnnistas sisse Tiit Alte Rakvere Kolmainu kirikust, Tarva õlle müük läks edukalt, aga rohkem seda ei pruulita (laiemas plaanis ei võitnud õlu õllesõprade tunnustust). 

18.06.2002 - pikk intervjuu tarva monumendi idee autoriga Priit Verliniga. Juttu on raskustest, kahtlustest jm probleemidest monumendi saamisloos. 

22.06.2002 - ajalehe huumorileheküljel on tarva-ajastu sõnaseletusi.  

22.06.2002 - ajalehe huumorileheküljel "Rakvere raibe" avaldatud foto. 

Virumaa Teataja, 22.06.2002

3.07.2002 - sakslased tutvusid tarvasega ja olid sellest vaimustuses. Külastati ka teisi kohti Eestis. 

4.07.2002 - ajakirjanik arutleb tarva edasise kasutamise teemal ja tunneb kaasa linnapeale, kes pandi monumendi saamise loos raksesse olukorda (skulptuur läks algselt kavandatust mitu korda kallimaks, aga tööd ei saanud enam pooleli jätta). 

4.07.2002 - valimisteaegne karikatuur. 

Virumaa Teataja, 4.07.2002

5.07.2002 - Eesti Kristlik Rahvapartei nimetab Tarva skulptuuri avamisel toimunud tseremooniat kristlasi solvavaks loitsimiseks, kuju enda vastu polevat neil midagi. Linnapea Matti Jõe, Rakvere kristliku Kolmainu koguduse juhatuse esimees Tiit Alte ja skulptuuri autor Tauno Kangro lükkavad sellise arvamuse ümber. Fotol on rahvatantsijad Tarva monumendi juures. 

24.07.2002 - ajaleht uurib, mida inimesed tänavalt pakuvad, mis iseloomustaks Eestit ja mis on iseloomulik Lääne-Virumaale. Mitmes vastuses on nimetatud Tarvast. 

13.08.2002 - Lääne-Viru maavanem Marko Pomerants ja Rakvere linnapea Matti Jõe külastasid president Arnold Rüütlit ja kinkisid talle mälestuseks fotovaliku Rakvere juubelipidustustest ja tarva skulptuuri avamisest, kus Rüütel ka ise osales. 

17.08.2002 - foto Rakvere 700. sünnipäev puhul Lapua linnale kui tarva kuju suurtoetajale kingitud tarva (betoon)vasikast. See asub kultuurikeskuse Vanha Paukku õuel. Kaks tarvast kingiti Soomes korjandust organiseerinud Pentti Kangasluomale ja linnadevahelise sõprussuhete algataja Esko Hautalale. Neljas pisitarvas rändas Sõmeru sõprusvalda Nurmosse. 

30.08.2002 - Lääne-Viru maavanem Marko Pomerants annab välja virtuaalse luulekogu. Luuletustes on ka tarvast juttu.

Virumaa Teataja, 30.08.2002

14.09.2002 - foto USA-s asuvast lehmaskulptuurist. 

Virumaa Teataja, 14.09.2002

12.10.2002 - valimisliidu "Tarvas" reklaam (kandideerijad, ideed). 

15.10.2002 - valimisliidu "Tarvas" reklaam (valgustame tarva). 

Virumaa Teataja, 15.10.2002

17.10.2002 - valmis tarva skulptuuri valgustus. 

31.10.2002 - Rakvere Kroonikeskuses pakub sööki-jooki Tarva pubi. 

12.11.2002 - artikkel (siin ainult selle algus) tutvustab iga-aastast uuringut "Eesti linnad külalise pilguga". Artikli juures on foto prožektoritega valgustatud tarvast. 

20.11.2002 - karikatuur Rakvere uuest linnapeast Andres Jaadlast. 

Virumaa Teataja, 20.11.2002

3.12.2002 - Patendiamet andis linnale Tarva kaubamärgi. 

14.12.2002 - Rakvere linnavalitsuses arutati tarva kaasamist linna kultuuriellu. 

24.12.2002 - Rakvere linnavolikogu ja linnavalituse jõulu- ja uue aasta soovid koos tarva peaga.

Virumaa Teataja, 24.12.2002

24.12.2002 - Toomapäeval pandi Tarvale rahvakombe kohaselt pärg kaela. Foto. 

24.12.2002 - lõppeva aasta kokkuvõte. Ajaleht hindas maakonna aasta tegijaid ja tegusid. 

31.12.2002 - maavanem Marko Pomerantsile oli mööduva aasta parimaks elamuseks Tarva skulptuuri avamine. 

7.01.2003 - Rakvere abilinnapea ja tarva monumendi eestvedaja Matti Jõe toetudes küsitluse tulemusele (44,8% vastajatest pidas Tarva kuju püstitamist eelmise aasta olulisimaks sündmuseks Lääne-Virumaal) võib rõõmuga järeldada, rahvas on kuju omaks võtnud. Rakvere tuntus turismilinnana kasvab, Vallimäel toimuv tegevus areneb edasi. 

13.02.2003 - Rakvere linnavalitsus jagas 70 tänuplaati. Üks saajatest oli Tauno Kangro. 

21.02.2003 - aeroplaanilt (300 meetri kõrguselt) tehtud foto Vallimäest ja tarvast. 

Virumaa Teataja, 21.02.2003.

28.02.2003 - Rakvere linn määratles Tarva kaubamärgi kasutamise. Juttu on ka muudest tarvaga seonduvatest kaubamärkidest. 

11.03.2003 - Rakvere hokiklubi "Tarvas" tegi võistlusdebüüdi. 

1.04.2003 - Rakvere linnavalitsuse korraldatud lausungite konkursi võitjaks tunnistati Peep Pihlak. Tema pakkus välja "Tarvast! Tervist!". 

1.04.2003 - Tarvast! Tervist! Jääge heaks! - laused Rakvere sisse- ja väljasõiduteedel. 

1.04.2003 - aprillinali - tarvas on ära varastatud. Foto sündmuskohalt. 

4.04.2003 - Rakvere sõpruslinna Lapua ajakirjanik Pentti Kangasluoma on koostanud raamatu "Viro Vuosikirja 2003", milles on juttu Rakvere linna mullusest juubelist ja tarva kujust. Juttu on ka Soomes toimunud korjandusest ja annetajatest (750). 

11.04.2003 - Rakvere Tarva majas toimub naljapidu. 

15.04.2003 - Soome järgmine peaminister Anneli Jäätenmäki on üks paljudest soomlastest, kes monumendi heaks annetas. 

17.05.2003 - Rootsit pärit sõpruskoolil külas olevad neiud käisid peaaegu iga päev Tarva kuju vaatamas (artikliosa poolik). 

Virumaa Teataja, 17.05.2003.

4.06.2003 - Soomes asuva Lapua Eesti Seltsi juht Pentti Kangasluoma soovitab hakata tähistama Tarva päeva, kuhu kutsuda ka Soomest pärit annetajad. 

17.06.2003 - Tarva monumendi ühe aastase sünnipäeva tähistamine (lilled, tort, kõned, esinemised). 

17.06.2003 - foto linnapeast Andres Jaadlast Tarva monumendi sünnipäeval esinemas. 

Virumaa Teataja, 17.06.2003

8.07.2003 - intervjuu Inglismaal elava endise lääne-virulase ja tema mustanahalise elukaaslasega, kes arvab, et skulptuur sümboliseerib Rakvere tugevust. Foto. 

26.07.2003 - ajalehe huumorileheküljel on fotod lehmadest ja tarvast, kui see tõstetakse (eelmine aasta) kraanaga veoautole, mis skulptuuri Rakvere sõidutas.

Virumaa Teataja, 26.07.2003. 

27.09.2003 - karikatuur seoses Virumaa jõhvistamisega ehk mitmed riiklikud asutused on Rakverest Jõhvi kolitud. 

Virumaa Teataja, 27.09.2003

1.11.2003 - korrastatakse monumendi ümbrust: lisatakse graniitotstega istepingid, trepiastmed ja äärekivid. Korrastatava ala suurus on ca 100-150 ruutmeetrit, maksumus 100-150.000 krooni. Raha tuleb linnaeelarvest ja annetustest. Võimalik on annetajate nimed lisada pinkide graniitosale. 

27.11.2003 - teade annetuste kogumisest Tarva monumendi ja selle ümbruse arendamiseks. Oma nime saamiseks monumendi alusele peab annetama 1.302 krooni (1302. aasta sai Rakvere linnaõigused), perekondade annetus vähemalt 5.000 ja firmade/asutuste puhul 10.000 krooni. Kõikide (ka väiksemate summade) annetajate nimed avaldatakse linna veebilehel ja linna ajalehes. 

28.11.2003 - Soomes asuva Lapua Eesti Seltsi juht Pentti Kangasluoma soovitab saata Tarva monumendi soomlastest annetajatele postkaardi või kirja, milles kutsutakse kõiki neid Rakverre külaskäigule. Artikli autor avaldab ka arvamust rohkem kasutada turismi arendamisel Vabadussõjas langenud soomlastele pühendatud mälestustahvleid. 

22.01.2004 - ülevaade juuni keskel toimuvatest Rakvere päevadest (sh Tarva sünnipäeva tähistamisest). Foto monumendist pärjaga?

23.01.2004 - Tauno Kangrolt küsitakse, mis kehaosa tarvalt puudub (see kadus juba skulptuuri tegemise käigus ja nüüd suvel keevitatakse paika). Selgub, et tegemist on kõhu all asuva karvatutiga. Kuju suurtest mõõtmetest lähtuvalt tuleb see umbes meetri pikkune. 

24.01.2004 - karikatuur seoses tarvale karvatuti lisamisega. 

Virumaa Teataja 24.01.2004

24.01.2004 - puuduva kõhututi pikkus (1 meeter) on veel eraldi välja toodud ajalehe huumorilisas. 

11.02.2004 - Tarva monumendi toetaja soomlane (aga Prantsusmaal elav) mitmekordne autoralli maailmameister Ari Vatanen kandideerib europarlamenti. Siin on ka nimekiri ka teistest soomlastest europarlamendi liikmetest, kelle nimed on Tarva monumendi alusel. 

3.03.2004 - Paide linnavolikogu liige Andres Taimla on saanud innustust tarva kujust ja tahab ka Paide Vallimäele esindusmonumenti püstitada. 

3.03.2004 - karikatuur tarva monumendist, mis on kohandatud Paide nelja kuninga monumendiks. 

Virumaa teataja, 3.03.2004

4.03.2004 - Rakvere linn hakkab reklaamifirma abil otsima logo, tunnuslauset ja muud atribuutikat, mida saaks igapäevaselt katsuda ja mille abil saaks linna ka väljaspoole müüa. Praegu seostub "Rakvere" paljuski Rakvere lihakombinaadi vorsti ja viineritega. Fotol Rakvere sümboliks kujunenud Tarva monument koos selle autori Tauno Kangroga. 

12.03.2004 - ajakirjanik Rein Sikk teeb ettepaneku hakata tarvale tähtpäevade puhul riideid selga panema. 

16.03.2004 - Tarva monumendi autorilt Tauno Kangrolt küsitakse, mida ta arvab tarva tähtpäevade puhul riietamisest. skulptor arvab, et võib igasugu pulli teha, aga arvestama peab, et pronks hakkab kinni katmisel kiiresti oksüdeeruma ja pulli on suhteliselt rakse riietada. Lihtsam ja odavam on tellida uus kuju, mis on sellise arvestusega (riietamisega) tehtud. 

30.03.2004 - rubriigis "Pluss ja miinus" on plussina kirjas, et Rakvere linna mainekujunduskampaania on täie hooga käima läinud (juurde on lisatud foto tarvast). 

Virumaa teataja, 30.03.2004

31.03.2004 - skulptor Tauno Kangro on lootusrikas Kalevipoja hiidkuju Tallinna lahte tegemisel. Kangro meenutab, et tarva kuju saadi valmis kahe aastaga, millest aasta oli tegevusetust. 

31.03.2004 - volbriõhtuks kaunistatakse tarvas ja pestakse puhtaks lauluisa Kreutzwaldi (monumendi) pea. Kuidas kaunistatakse, see on veel lahtine. 

13.04.2004 - keegi on monumenti sodinud. 

Virumaa Teataja, 13.04.2004.

27.04.2004 - Rakvere saab vägeva tunnuslause ("Rakvere - väge täis") ja logo (tagajalgadele tõusnud tarvas). Foto logost ja tunnuslausest koos nende väljamõtlejatega. 

10.06.2004 - valmis ühetarvane suveniirmünt (esialgu tiraažiga 1.000 eksemplari). Seda saab hinnaga 25-30 krooni osta Vallimäe veerel asuvast suveniiride kauplusest. 

15.06.2004 - täna saab tarvas kahe aastaseks. 

Virumaa Teataja, 15.06.2004

15.06.2004 - kokkuvõte europarlamenti kandideerinud soomlaste valmistulemustest, kelle nimed on tarva monumenti jalamil. Tulemused olid väga head. Võitis "Tarva-partei". 

17.06.2004 - Tauno Kangro keevitas skulptuurile kõhualuse uue karvatuusti, mis kunagi läks tarva tegemise käigus kaduma. Nüüd on monument lõplikult valmis. Skulptuuri püüti puhastada vandaalide sodimisest. Lühike ülevaade monumendi saamisloost. Monumendi juures lõikas tordi lahti linnapea Andres Jaadla ja Maie ja Valdur.  

Virumaa Teataja 17.06.2004

28.08.2004 - Rakvere V Rattamaratoni reklaamis on kasutusel tarva monument. 

Virumaa Teataja, 28.09.2004

4.09.2004 - võimalik, et valitus laseb tarva kuju lammutada, mille riigi maale püstitamiseks pole luba küsitud. 

14.10.2004 - Soome kohalikel valmistel Rakvere sõpruslinnas Lapuas kandideerivad 17 inimest, kelle nimi on annetajatena raiutud tarva jalamisse. 

26.10.2004 - Soome kohalikel valmistel Rakvere sõpruslinnas Lapuas kandideerinud 17 inimesest, kelle nimi on annetajatena raiutud tarva jalamisse, said volikokku 11.

30.10.2004 - Aarne Mäe koostas raamatu "Rakvere raamat". Selle esikaanel on tarva monumendi foto. 

23.11.2004 - Rakverest väljuvatel kirjadel kasutatakse erimärgistust "Rakvere väge täis" (koos tarva kujutisega). 

15.12.2004 - itaallane pani tarva monumendi juurde teate "Abiellume, Ivi". 

31.12.2004 - möödunud aasta huumorikokkuvõttes on foto Tauno Kangrost tarvale kõhualust tutti kinnitamas ja teade, et 17. augustil viib peaminister minema tarva munad, sest need kahjustavad Eesti mainet rahvusvahelisel areenil. 

15.07.2005 - väga kriitiline artikkel tarva monumendist ja üldse Tauno Kangro tegemistest ja mitmetest ebaõnnestumistest Rakvere linnas (artikli autori arvates). 

30.01.2009 - pikk intervjuu kunagise Rakvere linnapea Matti Jõega, kelle eestvedamisel valmis tarva monument. Fotod. Soovitan lugeda!

27.03.2003 - Rakvere linna 701. sünnipäeva tähistamise raames toimub tarva tervitamine.  

7.03.2005 - ajakirjas "Life inEstonia" avaldati ülevaade tarva saamisloost ja pikem kirjutis Rakverest. 

 

Tuustide varastamine

19.06.2010 - vandaalid varastasid tarva kõhualuse tuusti. Võimalik, et tegemist on metallivarastega. 

19.06.2010 - fotomeenutus päevast, kui Tauno Kangro tuusti esimest korda tarvale kinnitas. Teatavasti jäi tuust skulptuuri avamiseks 2002. aastal kinnitamata. 

Virumaa Teataja, 19.06.2010

22.06.2010 - Rakvere linnavalitus tegi politseisse avalduse seoses tarva kuju rüüstamisega. Algatati kriminaalasi. Tauno Kangro lubab uue kõhualuse tuusti teha. 

26.06.2010 - teemakohane karikatuur.

Virumaa Teataja, 26.06.2010

3.07.2010 - teemakohane karikatuur.

Virumaa Teataja, 3.07.2010

7.09.2010 - uus tuust maksab 18.000 krooni. 

17.02.2011 - tarvas saab lähiajal uue karvatuusti, maksumus 2000 eurot. Linnapea avaldab mõtte, et tuusti võiks kasutada Rakvere meenena. 

19.02.2011 - korratakse infot: tarvas saab lähiajal uue karvatuusti, maksumus 2000 eurot. Linnapea avaldab mõtte, et tuusti võiks kasutada Rakvere meenena. 

26.03.2011 - Tauno Kangro keevitas tarvale uue tuusti (25.03), mis on esialgsest eelmisest suurem ja seda on raskem lahti kangutada. Politsei sai arvatavad tuustivargad kätte, aga nende süüd ei suudetud tõestada. Foto tuusti keevitamisest. 

9.04.2011 - uue ja vana tuusti fotode võrdlus ajalehe naljarubriigis. 

Virumaa Teataja, 9.04.2011

29.04.2011 - viimaste päevade jooksul on karvatuust jälle ära varastatud. Tauno Kangro on kurb, aga nõus uue tuusti tegema. Keegi on tarva munandid mustaks värvinud ja need tuleks puhteks teha. 

30.04.2011 - ajalehe naljarubriigis kirjeldatakse tuustist suveniiride tegemise võimalusi. 

16.11.2011 - Tauno Kangro paigaldas kolmanda karvatuusti 15.11. Hind 2000 eurot. Tuust on varasematest tugevamini kinnitatud. Foto Tauno Kangrost tuusti kinnitamas. 

20.06.2020 - meenutatakse 10. aasta tagust tuusti vargust. 

 

Muud loomakujud 

30.08.2006 - Tarvas 2002 Rakveres, kündja monument 2006 Põltsamaal.

Virumaa Teataja, 30.08.2006.

15.10.2008 - härja kuju Hispaanias Salamanca linnas. Foto. 

 

 

Tarvas ja Soome

3.04.2007 - Soome parlamenti valiti 21 tarva sõpra (nemad toetasid rahaliselt tarva valmimist). 

9.09.2008 - Soome ajalehes on artikkel tarva kuju saamisest. 

11.07.2012 - betoonitehases valmistati neli Tarva vasikat, mis saadeti kingiks Soome. 

5.03.2013 - tarva skulptuuri alusel on annetajatena kirjas Soome SRV firmad ja nende juhi Kokkila Ilpo nimi. Pikem lugu Rakvere lihakombinaadi ehitamisest. 

19.11.2015 - Lapua Soome-Eesti Selts (kogus Soomes annetusi tarva tegemiseks) osales Soome sõprusseltside suurteo väljaselgitamise võistlusel. Kahjuks ebaõnnestunult. 

22.11.2016 -  lapualased toetasid tarva tegemist, koostöö Rakvere ja Lapua vahel (jõulukuusk, õpilased).  

 

Tarvanaljad

Juba eelnevalt oli mitu lugu/foto, kus tarvast on kasutatud mitmesugustes naljades. Paljud neist on avalda ajalehe huumorirubriigis. 

23.07.2005 - linnas ringlevad jutud, et Vallimäele tehakse suuremõõtmeline skulptuurigrupp, mis valmib 1. aprilliks 2006. 

1.04.2006 - tarvas on varastatud, ainul jalad on postamendil alles. Foto. 

23.02.2007 - huumorirubriigi toimetus pakub välja, kuidas peaksid erakonna tarvast riietama. 

1.04.2008 - Aprillinali - Rakvere linnapea saab ratsamonumendi. 

22.08.2009 - Rockvere tarvale on sõbrad külla tulnud. 

Virumaa Teataja, 22.08.2009.

19.09.2009 -  kohalike omavalistuste valimised on tulekul. 

Virumaa Teataja, 19.09.2009

31.12.2009 - Raipekalendri fotol on tarvas näomaskiga, Poolast tuuakse DNA juppidest kloonitud tarvas. 

31.12.2010 - linnal ei ole raha karvatuusti ennistamiseks ja seepärast tehakse loom emaseks. Vanarauda viiakse munad ja sarved ning nende pealt teenitud rahaga pannakse Pärdi jalgrattale külge mootor (jalgrattast saab võrr). 

Virumaa Teataja, 31.12.2010

31.07.2013 - keegi on tarva munad ära värvinud. 

Virumaa Teataja. 31.07.2013

25.07.2015 - rubriigis "10 aastat tagasi" avaldatakse 23.07.2005 artikkel, kus on juttu Vallimäele suuremõõtmelise skulptuurigrupi valmimisest. 

 

Poliitika 

31.03.2005 - tarva juures poseerib poliitikutest naljasaate "Pehmed ja Karvased" üks autoritest Urmas Lennuk. 

Virumaa Teataja, 31.03.2005.

5.10.2005 - nn "K-kohukeste" poliitskandaal jõudis ka Rakverre. Tarva monumendi juures on vastav reklaamplakat. 

22.02.2007 - tarvale pandi sini-kollased püksid jalga. See ei meeldi linnapeale. Reformierakonna Lääne-Virumaa osakonna arendusjuhi sõnul ei ole nende partei värvides pükste tarvale jalga panek seotud kohalike valimistega.

22.02.2007 - tarvas reformierakonna värvides pükstega. 

Virumaa Teataja, 23.02.2007.

23.02.2007 -Reformierakondlased võtsid tarvalt püksid ära. 

7.02.2008 - Reformierakondlased tõmbasid jälle tarvale sini-kollased püksid jalga. Vastlanali!

Virumaa Teataja, 7.02.2008.

4.04.2012 - tarva kaela ümber on seotud kollane riie, mis näeb välja nagu narts. Kas tegemist on Reformierakonna reklaamiga?

30.01.2015 - maavanem teeb kokkuvõte elanike rahulolu-uuringust. Illustratsiooniks tarvas.  

 

 

Sport

9.06.2009 - Tarva sünnipäeva puhul korraldatakse 7. trepijooksu võistlus. 

22.05.2010 - Tarva sünnipäeva puhul korraldatakse 8. trepijooksu võistlus. 

9.06.2010 - Tarva sünnipäeva puhul korraldatakse 8. trepijooksu võistlus. 

6.07.2011 - tulekul on 8,6 kilomeetrine käimis/jooksu/kepikõnniüritus "Tarva retk". Marsruudil külastatakse ka tarvast.  

 

Muud üritused 

10.03.2007 - meeste tantsupeo DVD esitlus.

Virumaa Teataja, 10.03.2007.

11.09.2008 - Tarvas saab Rakveres toimuvate maailmameistrivõistluste puhul sumovöö ümber. 

17.09.2008 - sumovöö on ümber pandud. 

16.10.2008 - sumovöö eemaldamine. 

20.02.2009 - rätipäeval annavad Rakvere skaudid tarva juures tõotuse. Ka väikesed hundud annavad oma hundulubaduse. 

16.06.2009 - käimissarjast "Käime koos" osalejad. 

Virumaa Teataja, 16.06.2009.

15.04.2010 - Rakvere Tarvase korvpalliklubi fännid tõmbasid tarvasele selga kollase fännisärgi.  

Virumaa Teataja, 15.04.2010.

22.03.2017 - Rakvere võrkpallurite võit. 

Virumaa Teataja, 22.03.2017

 16.02.2018 ja 20.02.2018 - Tarvale (ja Lääne-Virumaa veel kolmele monumendile) seotakse sinimustvalge sall kaela seoses Eesti riigi sünnipäevaga.  

17.03.2018

Virumaa Teataja, 17.03.2018

16.04.2019 - Rakvere kultuuritöötajad sidusid tarva kujule salli kaela. Salli oli õmmelnud kultuurikeskuse projektijuht Katrin Põllu. Tarvale salli kaela sidumisega tähistati novembrikuist Rakvere kultuurifestivali.  

Virumaa teataja, 16.04.2019

19.12.2019 - Rakvere kultuurikeskuse esindajad ja Kaurikooli balletistuudio lapsed sidusid tarva kujule kaela valge salli, et tähistada Rakvere kultuurifestivali algust.

Virumaa Teataja, 19.11.2019

3.10.2020 - tarva kaelas lehvib valge sall - kultuurifestival on alanud. 

Virumaa Teataja, 3.10.2020.

16.12.2020 - tarvale kinnitati linna lipu värvides kaitsemask. 

Virumaa Teataja, 16.12.2020.

Igasugu, sümbol

19.05.2009 - Moskvas toimuval Eurovisioni lauluvõistlusel oli Eestit tutvustavas klipis näha ka tarvast. 

31.12.2009 - foto tarvast, mille taustaks on aastavahetuse ilutulestik. 

Virumaa Teataja, 31.12.2009.

9.06.2010 - Rakvere ja Lääne-Virumaa meenetest. Rakvere tugevad sümbolid on linnus ja tarvas. 

26.01.2013 - tänavaküsitlusel pakutakse üheks Rakvere sümboliks tarvast. 

6.02.2015 - Rakveres on külm. 

Virumaa Teataja, 6.02.2015.

6.02.2014 - linnakodanik Marko Pomerants arutleb, millised skulptuurid võiksid Rakveres olla. Ära on mainitud juba olemasolevat tarvast. 

7.03.2014 - liikumisretke "Käime koos" kepikõnnihuvilised on jäänud fotole tarva skulptuuri juures. 

6.06.2014 - Rakvere Romuralli reklaamil kasutatakse tarvast. 

12.07.2014 - suri endine Rakvere linnapea, abilinnapea ja linnavolikogu liige matti Jõe. Tema oli see, kes tarva kuju saamist korraldas. Artiklis meenutavad teda endised töökaaslased.  

22.07.2014 - Rakvere linnapea Matti Jõe mälestuseks kinnitati tarva sarvede vahele must leinalint. 

5.11.2014 - valitakse aasta tegusid. Valiku tingimuste ja eelmiste võitjate tutvustuse juures on foto tarva skulptuurist. 

7.03.2018 - peale kolmekuist tööaega vajavad mõnd linnajuhid juba puhkust. 

Virumaa Teataja. 7.03.2018 

 

Reklaamides

7.06.2005 - Virumaa Teataja fotomodellikonkurss. 

Virumaa Teataja, 7.06.2005.

19.08.2005 - Tarva pea kohaliku trahteri logol. 

Virumaa Teataja, 19.08.2005.

22.04.2006 - Rahvusvaheline tantsupäev. "Tarvanpää" sünnipäevapidu. 

Virumaa Teataja, 22.04.2006.

28.06.2006 - Krediidipanga reklaam. 

Virumaa Teataja, 28.06.2006.

3.11.2006 - Rakveres tööd alustanud õppesõidukoolitaja reklaam artikkel koos fotoga. 

31.05.2013 - Romuralli reklaam. 

Virumaa Teaja, 31.05.2013.

18.05.2019 - tarva ees poseerivad politsei jalgrattapatrullid. 

29.05.2012

Virumaa Teataja, 29.05.2012

 

Tarvad mujal: 

 

Erinevad logod?

 • 12.02.2002 = Tarvanpää 775 Rakvere esmamainimine kirjasõnas 1226-2001 - see oli ju 2001 aasta logo?
 • 5.04.2000 = Rakvere 700 linn aastast 1302

 

Foto: Heiki Koov, oktoober 2021.
Tarva monumenti on kasutatud Rakvere spordihoone tagaseina kujunduses. 

 

Fotod 2016: 

 Foto: Heiki Koov, 2016.  Foto: Heiki Koov, 2016.

Foto: Heiki Koov, 2016.  Foto: Heiki Koov, 2016.

Foto: Heiki Koov, 2016.  Foto: Heiki Koov, 2016.

Foto: Heiki Koov, 2016.  Foto: Heiki Koov, 2016.

Foto: Heiki Koov, 2016.  Foto: Heiki Koov, 2016.

Foto: Heiki Koov, 2016.  Foto: Heiki Koov, 2016.

 

 Fotod 2010: 

Foto: Heiki Koov, august 2010.  Foto: Heiki Koov, august 2010.

Foto: Heiki Koov, august 2010.  Foto: Heiki Koov, august 2010.

Foto: Heiki Koov, august 2010.