"Tuleviku" talu tänase omaniku Tõnis Veskimägi mälestuste järgi olid sündmused järgmised:
Puidust mälestustahvel avati toa seinal umbes 1970-ndatel. Tahvli tegi Ed. Vilde nimelise kolhoosi kunstnik Hubert Ainsaar.
Külas oli 16 talu. Kolhoosi asutamiskoosolekul osales neist 15 ja järgmisel päeval liitus ka kuueteistkümnes. Maja, kus kolhoosi asutamiskoosolekut peeti, kuulus Jüri Veskimäele (Tõnis Veskimägi isa) ja teda sooviti ka kolhoosi esimeheks. Kuna Küti vallas oli teada, et ta on osa võtnud Vabadussõjast, siis soovitati esimeheks valida kedagi teist. Nii valiti esimeheks kõrval asuva talu peremees Arnold Küngas (tuntud näitleja ja lavapedagoogi Aksel Küngase isa). Jüri Veskimägi jäi põllubrigadiriks.
Kolhoos "Üksmeel" tegutses omaette ainult ühe aasta, siis ühineti kolhoosiga "Majakas" (või venepäraselt "Majak"?, mille juhataja oli Heinrich Nurkse). 1951 ühinesid Injus asuv "Koit" ja "Majakas". Uueks nimeks valiti "Uus Tee". Selle kolhoosi kontor asus Koeraveres Lepa talus ja esimeheks oli parteikooli haridusega sm. Kitver. Järgmine ühinemine toimus Vana-Vinni külas asuva "Vinni" kolhoosiga. Seltsimehed soovisid kolhoosile nimeks punaarmee (ratsaväe) marssali Budjonnõi nimelist, aga kohalike inimeste ettepanekul pandi nimeks Eduard Vilde nimeline kolhoos.
Kolhoosi asutamisest on väga lühidalt juttu ajalehes "Punane Täht" 6.04.1974.
Mälestustahvel Meriküla maja seinal, RM F 1029:30, SA Virumaa Muuseumid, http://www.muis.ee/museaalview/1600399.
Kolhoos " Üksmeel" asutamiskoht Merikülas, RM F 1029:29, SA Virumaa Muuseumid, http://www.muis.ee/museaalview/1600383.
Väikeste kolhooside tekkimisest ja liitumistest on juttu ka ajalehes "Punane Täht" 23.08.1979.
Fotod 2011:
Mälestustahvli tagumine külg.