Mälestuskivi avati 6. augustl 2011, kui tähistati esimest Koeravere külapäeva. Ühtlasi tähistati küla esmanimetamise 770. aastapäeva ja kooli asutamisest möödus 165 aastat.
Küla ja kooli ajaloost, samuti küla elanikest ja foto mälestuskivilt katte eemaldamisest on ajalehes "Virumaa Teataja" 12.08.2011. Mõned mõtted siit artiklist:
- Taani hindamisraamatus aastal 1241 on küla nimeks märgitud Goeraverae. Väikeses külas oli (arvatavasti) 8 talu ehk umbes 40-60 elanikku. Mälestuskivi avamise aastal (1.01.2011) oli elanikke 79.
- Kooli alguseks Koeraveres loetakse aastat 1846 (algul toimus õpetus kõrtsi tagatoas, hiljem ehitati kooli tarbeks eraldi hoone). 1863. aastal ehitati esimene koolimaja, kus tegutses Inju-Meriküla vallakool. Koeraveres alustasid oma kooliteed (tulevased) kunstnikest vennad Kristjan ja Paul Raud. Kunagise neljaklassilise algkooli hoone juurde paigaldatigi ühise ettevõtmisena mälestuskivi. Praegu on endine koolihoone ja siinne ümbrus eravalduses ja hästi hoitud.
Avamisürituse foto ja põhjalik kirjeldus on Ilme Posti kirjutatud artiklis ajalehes "Koduvalla Sõnumid" august 2011. Siit artiklist saame teada järgmist:
- Avamisüritusel osales sadakond huvilist - endised ja praegused külaelanikud.
- Ühislaulu "Eesti lipp" saatel eemaldasid kivilt katte Liina Kreek ja Kaie Saar, laulmisele aitas kaasa August Kondoja juhitav nais- ja meesansambel.
- Avasõnad ütles Eino Vilu, mälestusi külast rääkis Miina Vilu, kooli ajalugu tutvustas Maie Männik.
- Vahepalu viiulil esitas Liisa Lehtpuu (Juta Vilu lapselaps).
- Koolipapa Voldemar Õunapuu 90-aastasele vennatütrele Agnesele, kes on kunagi siin koolis õpetajana töötanud, temale saadeti allkirjadega tänukiri.
- Pidusöök koos laulu ja tantsuga peeti tiigi kaldal, kohas kus 1241. aastal küla esimesed asukad elasid.
Ajalehes "Virumaa Teataja" 7.12.2011 tutvustatakse koolide ajaloo uurija Maie Männiku uut raamatut "Koeravere: küla ja kool muutuvas ajas", mis jutustab Koeravere külast, koolist ja siin elanud/elavatest inimestest.
Fotod 2011: