Eesti monumentide e-kataloog

Est Rus Eng Ger Fra Spa Por Ita Swe Fin Lit Lat

Lääne-Virumaa kohad

Foto: Heiki Koov, oktoober 2010.

Mälestuskivi Koeravere külas asuvas Sepa talus avati 22. oktoobril 2005.

Kristjan ja Paul Rauaga seonduv info on Viru-Jaagupis neile pühendatud mälestuskivi tutvustuse juures http://www.monument.ee/vinni-vald/viru-jaagupi-kristjan-ja-paul-raud

Lugu Raudade siin viibimisest.  Vajalikud on avamise fotod. 

Ülevaade kunstnike 140. sünniaastapäeva mälestusüritusest avaldati ajalehes "Virumaa Teataja" 25.10.2005

  • Ürituse korraldas Viru-Jaagupi Haridusselts, rahaliselt toetasid OÜ Rituaalteenus ja OÜ Voore Farm. Osales hulk inimesi, kes külastasid vendadega seotud paiku.
  • Päeva alustati meenutussõnavõttudega koolimajas ja lillede asetamisega neljakümne aasta eest püstitatud mälestuskivi juurde http://www.monument.ee/vinni-vald/viru-jaagupi-kristjan-ja-paul-raud
  • Muuseumitoas rääkis kohaliku koguduse hingekarjane Tarmo Linnas Raudade suguvõsast ning lapsepõlvest. Muuseumituba oli dekoreeritud vendade Raudade eri aegadel ilmunud kirjutiste ja nende tööde reprodega.
  • Tõnu Vilu tutvustas kiriku arhiivist leitud vana rendilepingut ja majaplaani, mis annavad ettekujutuse, millistes oludes kunstnike vanemad ja oma esimestel eluaastatel kaksikvennad elasid. 
  • Kauaaegne õpetaja ja koolijuht Vello Taremaa jutustas loo, kuidas nelikümmend aastat tagasi leiti kunstnikele kohane mälestuskivi ning mil moel sellel ka õige paik leiti. 
  • Külastati Viru-Jaagupi kalmistut - selle väravad on tehtud Kristjan Raua jooniste järgi. Foto.  
  • Avati mälestuskivi Sepa talu vana palkidest kõrvalhoone nurgal. Koeravere külakoolis alustasid hilisemad tuntud kunstnikud üheksa-aastaselt oma kooliteed. 
  • Pidulik punkt pandi päevale Viru-Jaagupi kirikus. Siin eksponeeriti Jaan Lepale (kas praegune Sepa talu omanik?) Paul Raua maali ja kahte Kristjan Raua eksliibrist. Kiriku seintel olid vaatamiseks välja pandud kunstnike sünniaastapäeva tähistamiseks korraldatud folkloori ja rahvakunsti aineliste laste kujutava kunsti konkursile saabunud tööd. Kunstikonkurss oligi aastapäeva tähistamise keskseim ettevõtmine. Osalesid ka presidendiproua Ingrid Rüütel ja Lääne-Viru maavanem Urmas Tamm, kes isiklikult tänasid auhindadega konkursil silma paistnud lapsi. Pidulikku meeleolu süvendasid Tõnu Vilu orelipalad ja Kadri Kase laulustuudio neidude laul. 

Fotod 2010: 

Foto: Heiki Koov, oktoober 2010. Foto: Heiki Koov, oktoober 2010.

Foto: Heiki Koov, oktoober 2010. Foto: Heiki Koov, oktoober 2010.

Foto: Heiki Koov, oktoober 2010.